❤️Deň svätého Valentína❤️

  Valentínsky ošiaľ je v plnom prúde, a preto nám dovoľte načrieť do histórie tohoto dňa všetkých zaľúbených  

  Pôvod treba dozaista hľadať V USA. Odtiaľ sa tento populárny a aj, môžeme povedať, láskyplný sviatok, rozšíril i k nám. No nie všade sa tento deň slávi rovnako a mnoho krajín má svoje špeciálne tradície, ktoré sa so 14. februárom spájajú.  

Slovensko  

V našej krajine je u mladých ľudí zvykom darovať si tzv. „valentínky“ . Muži v tento deň zvyčajne zháňajú kvety a sladké potešenia a na oblátku ženy darujú svojim milovaným polovičkám rôzne doplnky a kozmetiku. Tento deň páry ukončia romantickou večerou pri sviečkach. 

Francúzsko 

Každý vie, že Francúzsko je jedna z najromantickejších krajín sveta. Nie je žiadnym prekvapením, že tento sviatok oslavujú s veľkým nadšením. Práve z tejto krajiny pochádza prvá zamilovaná valentínka, pravdepodobne pochádza až z roku 1415 . Táto tradícia sa dostala do aj do iných kútov sveta a je obľúbená dodnes. 

Taliansko 

Sviatok všetkých zamilovaných bol pôvodne v Taliansku oslavovaný ako deň príchodu jari. Stará, odveká  tradícia, ktorá sa tu dávnejšie dodržiavala, hovorí, že mladé nezadané slečny v tento deň vstávali skoro, už za východu slnka. Prvého muža, ktorého v tento deň zahliadli, sa mal do roka stať ich manželom alebo mu mal byť podobný. V dnešnej dobe si páry vymieňajú darčeky a oslavujú pri večeri. Veľmi populárnym darčekom sú “baci perugina”, čo sú malé oriešky polievané čokoládou a sú balené v papierikoch s milostnými citátmi. 

Škandinávia 

V tejto rozprávkovej oblasti muži majú muži tradíciu posielať vtipné a veršované valentínky “Gaekkebrev”. Tieto priania sú anonymné, ale obsahujú nápovedu v podobe počtu písmen mena odosielateľa. Ženy majú za úlohu do Veľkej noci uhádnuť, kto im toto prianie poslal. Ak žena uhádne, kto jej prianie poslal, dostane veľkonočné vajíčko. Ak ale meno neuhádne, musí toto vajíčko darovať mužovi, ktorý sa v období Veľkej noci bude hlásiť o autorstvo valentínky. 

Japonsko 

Deň svätého Valentína v Japonsku patrí mužom. Ženy obdarujú svoje polovičky darčekmi rôzneho druhu,  najčastejšie však čokoládou. Muži to ženám vracajú o mesiac neskôr na takzvaný – Biely deň – 14. marca, kedy ich obdarúvajú oblečením, čokoládami, či spodným prádlom. Funguje tu ale jedno nepísané pravidlo, ktoré hovorí, že dary, ktoré ženy dostanú od muža, by mali byť aspoň dvakrát drahšie, ako darčeky, ktoré dostanú muži od svojich nežných polovičiek. 

Hoc je tento sviatok u nás mnohými zatracovaný a považovaný za americký gýč, je to predsa len istý prejav citov, ktoré sú v tieto dni prehlušované strachom a neistotou. 

A preto, milí naši zaľúbenci, nezabudnite dať svojim najmilším najavo svoju priazeň, náklonnosť a či lásku, hoc len malou čokoládkou. ❤️

Autori : Romana Kondéová , Amira Maki