🎃Halloween…🎃

Ilustračná fotografia. Zdroj: History.com

Mnohí z nás sa k tomuto zvyku stavajú odmietavo, ba až s odporom. Zamýšľajú sa nad dôvodom, ako je možné, že sa tento neslovenský, neslovanský „sviatok“ teší u nás v poslednej dobe takej veľkej popularite.

Nuž tak teda načrime do minulosti a tradícií, s ktorými sa spája jeho vznik…

Pod slovom ,,Halloween” si väčšina ľudí predstaví americký komerčný sviatok s množstvom rôznych  tematických dekorácií, detí, ktoré chodia koledovať z jedného domu do druhého a dospelí ich obdarúvajú sladkosťami.

Niektorí ľudia tvrdia, že tento sviatok je proti kresťanský, pohanský. Zachádzajú až do extrému tvrdením, že týmto sviatkom podporujeme zlo a diabla. Aby sme však zbytočne nedramatizovali, začnime pekne od začiatku…

Niečo z histórie…

Halloween je večer a noc pred 1. 11., kedy sa u nás uctieva Sviatok všetkých svätých. Pôvod mena tohto sviatku je All Hallows´ Eve alebo All Hallows´ Evening, čo v preklade znamená Predvečer všetkých svätých (31.10.) . Teórií o jeho vzniku je nespočetne – niekedy je to uctievanie rímskej bohyne Pomony (bohyňa ovocia a semien), ale väčšinou sa spája so sviatkom ,,Samhain“, ktorý oslavovali Kelti ešte na britských ostrovoch. Pre nich to znamenalo koniec leta a pripravovanie sa na chladnejšie mesiace.

Jeho charakterom bolo pôvodne uctievanie si všetkých svätých, pretože kresťanstvo ešte nebolo veľmi rozšírené, tradovalo sa velebenie všetkých nadprirodzených síl (vrátane duší mŕtvych). Hovorí sa, že v tento večer je hranica medzi mŕtvymi a živými veľmi krehká, až priepustná. Po nejakom čase duchovenstvo malo záujem, aby sa jeho charakter zmenil a začali sa oslavovať všetci známi aj neznámi kresťanskí svätí.

Tradície

S Halloweenom sa neodlučiteľne spája vyrezávanie tekvíc. Anglicky sa takejto tekvici hovorí ,, Jack o´ Lantern “. Táto tradícia má starší pôvod, ktorý sa spája s írskym ľudovým príbehom o Jackovi. V príbehu Jack obalamutí diabla, ktorého najprv dostal na strom a naň následne vyrezal kríž. Jack uzavrel s diablom dohodu, že pekelník mu nikdy nevezme dušu. Jacka za svoje prehrešky a zlé skutky neputoval po smrti do neba, ale ostal navždy blúdiť na zemi. Aby videl na cestu, diabol mu hodil nehasnúci uhlík, ktorý si následne dal do vydlabanej repy. V dnešnej dobe ľudia vyrezávajú do tekvíc rôzne ,,strašidelné” tváre, ktorých účelom bolo odplašiť zlých duchov.

V tento večer sa tiež ľudia prezliekajú do kostýmov od výmyslu sveta. So zvykom začali deti – obliekali sa do roztrhaných šiat a tvár potierali sadzami. Po druhej svetovej vojne popularita sviatku narastala, čo znamenalo dobrý biznis pre obchodníkov.

V Amerike je zvykom detí chodiť od domu k domu a pýtať si sladkosti pokrikmi ,,Trick or Treat” ,, Neplecha alebo maškrta” . Takýmto spôsobom deti buď dostanú nejakú sladkosť alebo môžu vyviesť neplechu, ako príklad nezbedníctva hodia o stenu vajce. Táto tradícia siaha až do stredoveku, keď si deti a chudobní chodili po domoch pýtať jedlo, peniaze a iné potraviny, obzvlášť ,, Soul Cakes ” (dušičkové koláče). A oni z vďaky za pohostenie sa za nich modlili očistné spevy.  V dnešnej dobe sa slogan „Trick or Treat“ napríklad používa i na charitatívnych akciách – Trick or Treat for Unicef.

Autor: Amira Maki 🙂

Zdroj : historyweb.dennikn.sk