Advent

Ilustračná fotografia. Zdroj: www.dioceseoflaredo.org

Ani sme sa nenazdali a opäť tu máme čas vianočný. 29. novembra 2020 sa pre veriacich začalo obdobie adventu, prípravy na slávenie narodenia Ježiša, kedy sa zapálila prvá sviečka na adventnom venci.

Adventné obdobie trvá 4 týždne – začína sa prvou adventnou nedeľou a končí sa po západe slnka na Štedrý deň. Už sme si zvykli , že v dnešnej dobe sa toto obdobie „čakania“ stáva čoraz viac konzumné. Každý rok sa obchodníci predháňajú s novými nápadmi a lákajú nás na
preplnené trblietavé výklady. Nákup vianočných darčekov, upratovanie, pečenie, to všetko síce bude ako každý rok, ale aj tak budú tieto Vianoce úplne odlišné. Budú ochudobnené o vianočnú atmosféru nielen v našej škole, ale aj vo vašich domácnostiach. Bude nám chýbať mikulášsky program našich študentov, vzájomné obdarúvania sa a želania šťastných a veselých sviatkov . To, čo sme doteraz považovali za samozrejmosť, je odrazu preč a o to viac cítime, ako nám to všetko chýba. A práve advent je ten čas, kedy by sme sa mali zamyslieť a nájsť si chvíľu, aby sme boli na seba lepší, navzájom si pomáhali a tiež, aby sme boli viac ústretoví voči svojmu okoliu a prispeli nejakým spôsobom k uľahčeniu ťažkej životnej situácie menej šťastným ľuďom z nášho okolia. Takto lepšie pocítime skutočné čaro Vianoc.
Myslím, že moje pocity sú blízke mnohým z Vás a aj napriek tomu, že tieto Vianoce budú o mnoho skvelých vecí ochudobnené, aj tak verím, že si ich užijete podobne ako po minulé roky.