Ako je to Vianoce ?

Vianoce u nás a v iných kútoch sveta
Vianoce, Nový rok, Traja králi… Sviatky, ktoré ma dozaista každý rád, pre ich tajomnosť, kúzlo, atmosféru… Chvíle, na ktoré tak čakáme a tešíme sa na ne však prejdú veľmi rýchlo. Ach tá relativita času. Nuž tak, priatelia, opäť o 265 dní sa máme na čo tešiť. Tak aspoň z nostalgie si zaspomínajme a načrime do kalendárového obradového folklóru iných národov.


Lotyšsko
Vianočná večera v Lotyšsku má 12 chodov. Tak ako u nás sa večera začína oblátkou s medom a nesmú chýbať typické vianočné pokrmy ako kapustnica , klobása a sladkosti. Z Lotyšska pochádza tradícia zdobenia vianočného stromčeka , odkiaľ sa tento zvyk ďalej rozšíril do iných cudzích krajín. Prvé vianočné stromčeky boli zdobené papierovými a sušenými kvetmi, stužkami a tiež ovocím.

Austrália a Nový Zéland
V zimných mesiacoch v týchto krajinách vrcholí teplo , čiže tu nenájdete žiaden sneh . Vianoce oslavujú v teplúčku , pre príklad , na pláži . Santa Claus nemá po svojom boku soby , ale vianočné klokany. Darčeky pod stromčekom (poprípade vianočnou palmou) deti nájdu počas vianočného rána . Ďalej nasleduje slávnostný obed , ktorý má podobu pikniku , kde nesmie chýbať morčacie a kuracie mäso, nevynechajú ani morské plody.

India
Kresťania v Indii vyzdobujú banánovníky a mangovníky. Kostoly a domy sú zdobené kvetom Poinsettia , čo znamená žiarivý kvet. V Južnej Indii kresťania kladú malé hlinené lampy na strechy a steny domov , podobne ako to robia Hindovia počas sviatkov zvaných Diwali.

USA
V USA sú Vianoce jedným z najoslavovanejších sviatkov , ľudia sú vyslovene závislí na ozdobovaní domov vianočnými dekoráciami , vešajú vetvičky imela a na večeru podávajú pečeného moriaka s plnkou. Typickými sú tiež pokrmami je tekvicový koláč a puding. Darčeky nosí Santa Claus a deti ich nájdu až na druhý deň ráno.

Francúzsko
Vianoce sa tu nazývajú Noël a darčeky rozdáva Otec Vianoc (Père Noël). Deti si položia svoje topánky pod stromček alebo si na krb zavesia ponožku , do ktorej im Otec Vianoc vloží darčeky. Večera u nich trvá niekoľko hodín a má viac vchodov . Nemôže chýbať ani špecifický dezert , ktorým je čokoládová roláda.
Tak teda, o rok priatelia  Na záver by sme vám chceli popriať úspešný a v zdraví prežitý nový rok .
autor Amira Maki