REPORTÁŽ: Bulharsko – Zlaté Piesky

Dnes sa vám budem snažiť priblížiť miesto, ktoré som si vybrala ako jedno z často navštevovaných a cenovo dostupných… Sú ním Zlaté Piesky v Bulharsku .

Nadšenci oddychu, zábavy a aj nakupovania si tu svoje rozhodne nájdu. Centrum mesta je rozsiahle a plné rôznych obchodníkov so suvenírmi, oblečením, hračkami a mnohými ďalšími. Samozrejme, nesmú chýbať ani menšie reštaurácie alebo bufetíky s občerstvením. Veď kto by predsa odolal bulharským palacinkám alebo kebabu? Dokonca som tu zahliadla aj menšie ázijské bistro a reštaurácie s morskými plodmi. Pre milovníkov „fast foodu“ je tu McDonalds a stánok s churros.

   So svojou rodinou som sa vo väčšine stravovala v hoteli a zároveň sme navštevovali pláž. Pobrežie bolo piesočnaté a more nádherné, farebne až do tyrkysova, samozrejme nie tak číre, ako pri kamenistej pláži. Na každom „rohu“ bary, menšie reštaurácie s predajom na „ulicu“ a samozrejme, všade vo svete povestní – štrandoví predajcovia, ktorí ponúkali veci-vecičky od výmyslu sveta. Čo bolo svojím spôsobom celkom zaujímavé, hlavne keď ste ležali na lehátku, oddychovali a zrazu vám začali ponúkať údené ryby, šatky, hodinky, bižutériu…

Zábavy sa nasýtite tiež na každom kroku – klasické kolotoče, streľnice, môžte si zahádzať loptou, šípkami a získať rôzne odmeny. Je tu aj menšie vyhliadkové koleso, ktoré trochu pripomína London Eye a taktiež aj menšia napodobenina Eiffelovej veže, na ktorej si môžete vychutnať koktaily a krásnu vyhliadku.

  Pre Bulharov najtypickejšie sú výrobky z ružových výťažkov – balzamy na pery, krémy na ruky, parfémy atď. Taktiež ma zaujalo aj mydlo zo slimákov. Nájdete tu aj supermarkety, kde môžete kúpiť bulharské cukríky, pre nich typické potraviny, zväčša na zeleninovom základe. Obchodíky sa otvárajú o desiatej ráno a privítajú vás až do skorej noci.

    Keďže centrum mesta je naozaj obrovské, môžete sa previezť vláčikom, za ktorý zaplatíte štyri BGN (bulharská mena- bulharský lev) na jednu osobu. Je to príjemný zážitok a to najmä pre vaše unavené nohy. Moju pozornosť zaujal aj Marina Bar, ktorý mal vystavené figuríny Jacka Sparrowa a iných pirátov. Nechýbala ani reštaurácia Black Pearl.

   Bulharská strava je celkom zaujímavá. Vyznačuje sa ich špecifickými koreniami, ktoré cítite skoro v každom jedle. Ich strava je prevažne vegetariánska, zeleninová – povestné šaláty a syry sú veľmi výdatné. Dezerty považujem za trochu ťažšie sústo, keďže väčšina sa pripravuje smažením na oleji, ale ich baklava ma oslovila.

   Zlaté Piesky sú naozaj mladé turistické miesto, navštevované hlavne mladými ľuďmi, ktorí sem prichádzajú za oddychom a dobrou zábavou za prijateľné ceny. Historických pamiatok v tomto letovisku bolo pomenej, ale ak by ste chceli predsa len vidieť nejaké pamiatky, tak by ste mali navštíviť mestečko Varna, ktoré sa nachádza blízko Zlatých Pieskoch.