Deň zeme: Prečo je dôležitý?

Každý rok si 22. apríla pripomíname Deň Zeme. Ide o ekologicky motivovaný sviatok upozorňujúci ľudí na vplyv ničenia životného prostredia.

V tejto dobe je ťažké si predstaviť, že pred rokom 1970 mohla továreň vypúšťať do jazera odpadové splašky, zamoriť nebo čiernymi mrakmi, či len tak vyhodiť tony toxického odpadu do lesa. A toto všetko úplne legálne.  

Myšlienka Dňa Zeme sa zrodila ako dôsledok ropného úniku v roku 1969 v Santa Barbare, Kalifornii. Odvtedy sa tento deň zapísal do dejín ľudstva ako memento ekologickej katastrofy. Naša planéta prežíva krízu pre globálne otepľovanie, nadmerné množstvo plastov v oceánoch, znečistenie ovzdušia a mnoho ďalších environmentálnych neodčiniteľných katastrof. 

Každý človek na Zemi má zodpovednosť za život na našej planéte,mal by sa snažiť urobiť čo najviac, aby sa zachovali prírodné zdroje pre budúce generácie.

Ako môžeme pomôcť našej planéte a životnému prostrediu?

  1. Zbierajme odpadky

– tak jednoduché a malo by byť i samozrejmé… Zohnúť sa po odhodenú plastovú fľašu, igelizové vrecko, plechovku, zdvihnúť a zobrať so sebou… Nie len pre náš lepší pocit!

2. Nákupné tašky

 – nahradiť plastové tašky plátennými, ktoré sa dajú používať opakovane, dezinfikovať jednoducho praním a nehovoriac o módnom trende dnešných dní.

3. Voskové obrúsky

  – voskové obrúsky sú ďalšou novinkou, ktorá je omnoho ekologickejšia než plastové vrecká . 

4. Pitie

 –  PET fľaše sa rozkladajú približne 500 rokov a hliníkové plechovky 20 až 100 rokov. Preto by sme si mali radšej zaobstarať fľašu, ktorá je opakovane naplniteľná a nevytvára žiadny odpad.

 5. Plastový príbor a kuchynské pomôcky

 – ak si môžeme vybrať medzi skleneným pohárom a plastovým, určite siahnite po sklenenom. Plastový riad je nie len menej hygienický, ale povrchovo nestabilný a hlavne nerecyklovateľný. 

Zaujímavosti na záver:

  1. recyklovateľné materiály sa môžu vrátiť na trh už za 30 dní;
  2. každých 8 sekúnd zomrie na planéte dieťa pre kontaminovanú vodu;
  3.  Štyri pätiny lesov, ktoré pokrývali pred 8 000 rokmi polovicu zemskej pevniny, sú nenahraditeľne poškodené alebo úplne zničené.

Našu planétu a životné prostredie máme vo svojich rukách a je len na nás, ako sa k tomu všetkému postavíme. No veríme, že zodpovedne! Ide o náš život, zdravie.