Efektívne učenie: ako na to?

Učíš sa na dôležitý test a nakoniec to nevyjde na známku, ktorú si si želal/a? Tu je zopár tipov, ktoré by ti mohli pomôcť!

1. Uč sa systematicky a pravidelne!
Robiť malé krôčiky neznie niektorým študentom atraktívne, ale učiť sa postupne je spôsob, ktorým študenti dosahujú väčšinou lepšie výsledky oproti tým, ktorí si to nechávajú na poslednú chvíľu.

2. Čas učenia
Zaobstaraj si poznámkový blok alebo diár. Zaznamenávaj si tam dátum písomky alebo skúšok. Uč sa každý deň približne v rovnakom čase. Vytvor si plán učenia, kedy sa budeš učiť. Urob si zoznam činností, ktoré budeš v čase učenia robiť. Hovoríš si, prečo je to dobré? Jeden z dôvodov je ten, že budeš pokojnejší a o niečo to zníži tvoju nervozitu, ako aj fakt, že si zlepšíš sebadisciplínu.

3. Prestávky
Eva má pocit, že prestávky sú strata času. Učí sa súvisle 3 hodiny, až kým nie je úplne vyčerpaná. Priznáva, že po krátkom čase už nevie, o čom číta, ale napriek tomu sa núti pracovať bez prestávok. Aby vraj ušetrila čas. Robí však veľkú chybu. Prečo? Prestávka v správnom čase ušetrí tvoju energiu, pomôže ti lepšie sa sústrediť a umožní podať väčší výkon. Ako sa teda učiť?
• Na učenie si stanov určitú reálnu časovú hranicu, dokedy sa budeš učiť a čo budeš konkrétne robiť.
• Približne po hodine sústredeného učenia si urob dlhšiu 15 až 20 minútovú prestávku.
• Po prestávke si treba urobiť krátky prehľad toho, čo si sa predtým naučil.

Zdroje:
https://eduworld.sk/cd/jaroslava-konickova/4512/5-sposobov-ktore-vam-pomozu-ucit-sa-rychlejsie
https://www.camip.sk/ako-sa-efektivne-ucit