Knižné tipy

Sedem smrtí Evelyn Hardcastlovej

Autor: Stuart Turton

Žáner: detektívka, román, fantasy

Obsah: mala to byť oslava, no večer sa skončil tragédiou. Nad hlavami hostí vybuchuje ohňostroj a Evelyn Hardcastlová, mladá a krásna dcéra majiteľov panstva, padá mŕtva k zemi.

Evelyn však nezomrie iba raz. Až kým Aiden- jeden z hostí na večierku v Blackheathskom panstve- nevyrieši zločin, ten deň sa bude opakovať znova a znova. A zakaždým sa skončí osudným výstrelom.

Existuje iba jediný spôsob, ako vystúpiť z tohto začarovaného kruhu- -odhaliť vraha. Vyriešiť túto záhadu však nebude také jednoduché. Aiden sa totiž každé ráno prebudí v tele iného hosťa a udalosti prežíva nanovo, vždy z iného uhľa pohľadu. A niekto na Blackheathskom panstve sa rozhodol, že mu už nikdy nedovolí odísť…

Hodnotenie: Tento neznámy autor napísal bravúrne premyslenú detektívku, ktorej koniec by vám nikdy nenapadol. Po celý časčítania knihy som bádala spolu s hlavným hrdinom- Aidenom, po totožnosti vraha, ale záver ma prekvapil. Pozvaných hostí spoznávame bližšie, keď sa Aiden do nich prevtelí a musí sa s nimi stotožniť. Ako aj s ich charakterom, zlými a dobrými vlastnosťami,a slabinami. Jeden deň sa stále opakuje, ale z pohľadu rôznych ľudí. Niekedy sa dalo ľahko stratiť v menách, našťastie mi vždy pomohla pozvánka pre hostí, ktorá je na bálke knihy. Aidenovi kazí vyšetrovanie niekto, kto nechce, aby sa odtiaľto dostal. Sídlo skrýva kopec záhad, ktoré čakajú na to, kým ich niekto objaví. Vrelo odporúčam ľuďom, ktorých unudili klišé detektívky a radi by siahli po takej, ktorá má neočakávaný koniec.

Pamäti gejše

Autor: Arthur Golden

Žáner: historický román

Obsah: Príbeh malej Čijo, ktorá sa má stať slávnou gejšou Sajuri, sa začína v japonskej rybárskej dedinke, kde dievča do smrti svojej matky vyrastalo vo veľkej chudobe. Ako deväťročnú ju predajú do Gijonu, kjótskej štvrte gejší. Čijo sa však vďaka svojmu pôvabu a sivomodrým očiam vyhne osudu obyčajnej prostitútky a kráča po neľahkej ceste, aby sa stala profesionálnou gejšou. Pre malú sirotu je predvojnové Kjóto mestom plným nástrah a nebezpečenstiev. Čijo sa učí umeniu gejší- tancu a spevu, noseniu kimona, zložitej úprave líčenia a účesu či zvodnému nalievanie čaju. Popritom musí čeliť žiarlivosti a nenávisti staršej gejše Hacumomo. Keď sa napokon úspešne udomácni v neľútostnom svete súperenia o priazeň mužov a peniaze na živobytie, zradí ju vlastné srdce. V živote gejší niet miesta pre skutočnú lásku, ale Sajuri sa tej svojej nemieni vzdať.

Hodnotenie: Autor opisuje Čijo tak, ako keby naozaj existovala. Napomáhajú tomu aj jej emócie a štýl rozprávania. Jej príbeh vás chytí za srdce a spolu s ňou prežívate jej útrapy, radosti, ale aj starosti a povinnosti. Čijo sa učí ako sa stať pravou gejšou, kde sa musí naučiť všetko od zložitých účesov cez etiketu, až po spievanie a tancovanie. Aby prežila v Japonsku v tej dobe, jej jedinou šancou je stať sa slávnou gejšou. Sú tu znázornené ženské priateľstvá, ale aj nenávisť a žiarlivosť dvoch mužov o krásnu Čijo. Aj keď jej srdce patrí jednému z nich vie, že nemá právo na lásku. Príbeh je strhujúci, prostredie zaujímavé, a preto aj túto knihu odporúčam pre tých, ktorí by chceli viac vedieť o gejšách alebo majú radi emočné príbehy a históriu.

Séria: Na dvore z tŕňov a ruží

Autorka: Sarah J. Maas

Žáner: Young adult (YA), fantasy

Obsah: Feyre je lovkyňa. Keď v lese zabije vlka, k prah jej domu dorazí netvor, ktorý sa dožaduje odplaty. Feyre sa razom ocitá uprostred čarovnej krajiny, ktorú pozná len z rozprávok a legiend. Až tam zistí, že jej uchvatiteľ nie je žiadny netvor, ale príslušník rasy smrteľne nebezpečných a nesmrteľných férov, ktorí kedysi vládli celému svetu. A volá sa Tamlin.

Na jeho panstve si Feyre postupne uvedomuje, že ľadová nevraživosť, ktorú k nemu pociťovala, sa premieňa na spalujúcu vášeň, čo pohlcuje všetky klamstvá a výstrahy o prekrásnom, no hrozivom svete férov. Krajinu však zahaľuje prastarý zlovestný tieň…

Hodnotenie: Sarah J. Maas je slávnou autorkou mládežníckych a fantazijných kníh, ktoré si získavajú čitateľov. Medzi ne patrí táto séria, po ktorej som siahla a neoľutovala som. Prvá kniha mi pripomínala Krásku a zviera, avšak spisovateľka to veľmi rýchlo zvrtla a dej sa rozvíjal inak. Vždy ma čakali počas celej série rôzne prekvapenia, ako to má spisovateľka celé premyslené. Vytvorila vlastné svety dokonca krajinu- Prythian, v ktorej sa hlavná hrdinka Feyra narodila a vyrastala. V tej krajine za veľkou Stenou žijú féri. Obávané bytosti, ktoré pripomínajú magických elfov. Féri majú rôzne dvory a každý jeden dvor má svojho lorda a svoje tradície. Ak máte radi fantazijné, originálne knihy, tak neváhajte ani pri tejto sérii.

Séria:  Zaklínač

Autor: Andrzej Sapkowski

Žáner: fantasy

Obsah: Andrzej Sapkowski vdychuje život Geraltovi z Rivie, postave nájomného zaklínača, majstra meča s magickými schopnosťami, osobnosti z pradávneho sveta plného mýtických bytostí, čarodejov, gnómov, elfov, ale aj ľudských intríg, zloby a nenávisti. Geralt žije na okraji spoločnosti, so zápalom bojuje proti desivým netvorom, ktoré ohrozujú ľudí, nie je však chladnokrvný zabijak. Jeho nadprirodzené schopnosti a nemilosrdné skutky vykonávané v mene spravodlivosti však vyvolávajú v ľuďoch strach a odpor napriek tomu, že ich chráni. 

Hodnotenie: Zaklínač ma vtiahol do svojho sveta, kde spolu s ním prežijete rôzne misie, spoznáte zaujímavých ľudí, či netvorov, čarodejnice a mnoho ďalších. Geralt- hlavný hrdina je mutant, ktorý zbavuje ľudí monštier. Za prácu dostane peniaze len n prežitie. Paradoxom je, že chráni ľudí – tí ho však odsudzujú pre jeho vzhľad. Po cestách ho sprevádza jeho verná kobylka- Klepna a neskôr sa zoznámi s trubadúrom Marigoldom, ktorý ho bude nielen otravovať, ale bude ho musieť zachraňovať. Nakoniec vzniklo z ich ciest nerozlučné priateľstvo. Séria sa mi páčila ako aj Geraltov sarkazmus, ktorý jednoducho nesmie chýbať. Každá jeho cesta bola iná a vždy stretol iné osoby. Tak ako aj malú Ciri, čarodejnicu Yennefer a Triss. Odporúčam túto sériu pre každého, kto má rád temný stredovek s prvkami fantázie. 

Druhá Boleynová

Autorka: Philippa Gregory

Žáner: historický román

Obsah: Píše sa rok 1521. Na anglickom tróne sedí Henrich VIII. a kráľovský dvor sa oddáva radovánkach. Usporadúvajú sa turnaje, tanečné zábavy, kráľ sa zúčasťňuje na poľovačkách. Kráľovná Katarína upadá do nemilosti, lebo Henrichovi neporodila vytúženého syna. 

Na dvor prichádzajú Mary Boleynová a jej sestra Anna. Ich rodina túži po moci a pre svoj cieľ neváha bezohľadne využívať dcéry. Mary sa vydá, no neskôr sa stane kráľovou milenkou a porodí mu dcéru a syna.

Kráľov záujem o ňu postupne chladne a zatúži po jej sestre Anne. Tá však netúži po postavení kráľovej milenky. Anna Boleynová chce oveľa viac.

Hodnotenie: Pre milovníkov histórie je táto kniha skvelo spracovaná. Drží sa histórie a autorka výborne podala charaktery postáv. Sledujeme príbeh Mary Boleynovej, okrajovo príbeh Kataríny Aragónskej a Anny Boleynovej. Mary sa stáva obyčajným pešiakom svojej rodiny, ktorá chce získať moc, aj keď zničí jej šťastie. Pozorujeme ako sa im to pomaly spĺňa. Mary očarila kráľa a musí zradiť svoju kráľovnú Katarínu, ktorú si celkom obľúbila. Poslúchne však svoju rodinu. Medzitým ako bola v ústraní, jej rodina neváhala a nasadila do hry aj Annu, ktorá kráľa opantala natoľko, že sa chcel rozviesť s Katarínou a ju si vziať. Táto doba bola v Anglicku náročná, kráľ menil nálady a každý sa mu snažil vyhovieť. Zaujímavá historická kniha, ktorá stojí za prečítanie.

Dedičstvo Boleynovcov

Autorka: Philippa Gregory

Žáner: historický román

Obsah: Píše sa rok 1539. Kráľ Henrich VIII. sa znovu žení. Tentoraz sa jeho manželkou stane Anna z Cléves, ktorú si vybral podľa portrétu. V manželstve im to od začiatku škrípe a z Anny sa stáva iba šachovnicová figúrka v Henrichovom boji proti rímskokatolíckej cirkvi. Nová kráľovná cíti, že sa okolo nej zviera smrteľná pasca.

V kráľovstve čoraz tyranskejšieho Henricha VIII. vládnu neistota a intrigy. Karty osudu miešajú Annine dvorné dámy Jane Boleynová a Katarína Howardová. V hre je šťastie troch žien.

Hodnotenie: Zopár rokov prešlo, Henrich vystriedal ďalšie manželky a teraz si má brať Annu z Clevés. Autorka rozpráva príbeh nielen z jej pohľadu, ale aj z jej dvoch dvorných dám, mladučkej Jane Boleynovej a Kataríny Howardovej. Každá z nich má vlastný osud, ale predsa ich niečo spája. Očarujúci kráľ Henrich sa zmenil na tyrana, ktorý nielen stratil svoje čaro, ale stal sa obávaným vládcom. Nikto si netrúfol mu protirečiť. Dej sa zvrháva a niekedy človek žasne nad správaním niektorých ľudí. Tak ako aj druhú Boleynovú aj túto knihu odporúčam. 

Tri sestry, tri kráľovné

Autorka: Philippa Gregory

Žáner: historický román

Obsah: Ako sestry ich spája nezlomné puto. Ako kráľovné stoja na strane kráľa. Margarétu Tudorovú, jej sestru Máriu a Katarínu Aragónsku spája príbuzenské puto, no rozdeľuje ich túžba po moci.

Každá z nich sa stane kráľovnou – Margaréta škótskou, Mária francúzskou a Katarína anglickou. No dvorné intrigy a osud to zariadia tak, aby všetky tri celý život súperili. Vzťahy medzi jednotlivými krajinami sa zhoršujú a anglický kráľ Henrich VIII. hrá svoju hru nielen v politike, ale aj v láske.

Hodnotenie: Sledujeme príbeh Henrichovej sestry, ktorú ako mladú vydali za škótskeho kráľa. Dej sa však stupňuje, keď mladá Katarína príde do Anglicka, aby si vzala ich staršieho brata Artura. To sa aj splní a všetci sú mladým párom očarení. Artur však čoskoro umrie a neskôr aj Margarétina mama. Tieto straty rodina znáša ťažko. Z Henricha sa razom stane budúci kráľ, ktorý si chce vziať Katarínu. Margaréta odíde do Škótska, kde sledujeme jej vzťah k manželovi a jej zmeny správania – keď sa z rozmaznanej princeznej stane rozvážna kráľovná, ktorá dbá na blaho svojej  budúcnosti a jej detí. Má neľahký osud ako aj jej mladšia sestra Mária a švagriná Katarína, s ktorými si udržala vzťah a písali si listy. Tejto autorke sa znovu vydaril aj tento historický román.

Návraty do Nesveta

Autorka: Marisha Pessl

Žáner: psychologický triler s prvkami sci-fi

Obsah: Beatrice a jej šiesti najlepší priatelia boli nerozlučný tím, až pokým Jim, Beatricin frajer, nezomrel. Jeho šokujúca, záhadná smrť navždy všetko zmenila a ona prerušila s partiou kontakt.

Rok po maturite prichádza Beatrice na panstvo Wincroft, aby sa s bývalými priateľmi opäť stretla a konečne našla odpovede na ťaživé otázky. Ich noc však dopadne diametrálne inak a všetci uviaznu v časovej slučke, ktorá ich núti prežívať ten istý deň stále odznova. Z čoraz intenzívnejšej nočnej mory v snovom Nesvete sa však môže vyslobodiť len jeden z nich a práve v tom tkvie hrôza voľby, ktorej šestica kamarátov čelí. Je vôbec možné rozhodnúť, kto z nich si zaslúži žiť?

Hodnotenie: Dej je zaujímavý ako aj zmeny charakterov postáv, ktoré sa ocitnú v časovej slučke. Z tej nie je východiska, pokiaľ neodhlasujú jednu osobu, ktorá má odísť. Kamaráti začnú byť zúfalí, nedokážu sa rozhodnúť a táto situácia z nich spraví iných ľudí. Z priateľov sa razom stanú nepriatelia, ktorí si neveria a každý sa odtiaľ chce dostať sám. Nad nimi sa vznáša temné tajomstvo smrti Jima. Ich rozhodnutia a konanie vás prekvapia, tak ako aj Nesvet. Záver je naozaj zaujímavý a túto knihu odporúčam ako dobrý psychologický triler.