Mŕtva nevesta Tima Burtona – recenzia

Žáner:  Fantasy, muzikál, romantický

Pôvod: USA (r. 2005)

Animované štýlom stop motion

Príbeh sa odohráva v 19. storočí v Anglicku. Hlavnou postavou je Victor, syn bohatých obchodníkov s rybami, ktorý sa kvôli nedorozumeniu ožení s mŕtvou nevestou Emily.

Victor zistí, že sa má oženiť s Victóriou, dcérou chudobných šľachticov. Ich rodičia sa dohodli na ich manželstve, lebo vedeli, že obaja z toho niečo získajú. Victor by mal postavenie, Victória by získala majetok. Victor svojou nervozitou pokazí nácvik svadobnej ceremónie. Následne uteká do lesa, aby si nacvičil svadobný sľub, kde narazí na mŕtvu nevestu Emily a po vyslovení sľubov sa zosobášia.

 Emily odvedie Victora do sveta mŕtvych, ktorý sa má teraz stať Victorovým večným domovom. Lenže, ako by mohli byť spolu, keď je Victor  živý a nesmie prebývať vo svete mŕtvych? Naviac, je už prisľúbený Victórii. A čo sa vlastne stalo Emily, prečo tak strašne túži po manželstve a láske, ako zomrela? Zostane Victor s Emily alebo sa mu podarí vrátiť sa k rodine a k Victórii?

Film sa oplatí pozrieť. Krásne dielo, úžasná atmosféra, striedanie vážnych scén s humornými. Využívané vtipy založené na slovných hračkách, ktoré však dávajú zmysel hlavne v angličtine, samozrejme, ak vám neprekážajú titulky, odporúčam to pozerať v originálnom znení. Hudba je výborná. Texty piesní sú plné kreatívnych slov a tak atmosféru príbehu dopĺňa fenomenálne.

Ak máte radi romantiku, trošku čierneho humoru a žáner muzikál, tento film je pre vás výbornou voľbou.