Nový rok

Šťastný nový rok – program and tickets online | Kino Junior

Už čoskoro sa rok 2020 preklenie v rok 2021 a v mene celého ŠUM-u by sme Vám chceli popriať veľa zdravia, šťastia, úspechov a lásky! Pripravili sme si pre našich čitateľov článok o spôsoboch, akými oslavujú Nový rok ľudia u nás na Slovensku, tak aj v iných oblastiach!

Nový Rok je sviatok začiatku nového roka a podľa gregoriánskeho kalendára pripadá na 1. januára. V noci z 31. decembra na 1. januára svet oslavuje koniec starého a začiatok nového roka. Podľa iných kalendárov pripadajú oslavy Nového roka samozrejme na iné dni. Pred novým rokom si jednotlivci, rodiny a firmy posielajú blahoprajné novoročné pozdravy, s pekným či vtipným obrázkom a s prianím zdravia, šťastia v nadchádzajúcom roku. Nový rok je na Slovensku, ale aj v ďalších krajinách sveta, štátnym sviatkom.

Prvé oslavy Nového Roka
Na svete oslavujú Silvester ako prví na pacifických ostrovoch – Samoa a Kiribati. Stredom ostrovného štátu Kiribati prechádza dátumová hranica.

Japonsko
V Japonsku sa do nového roka vchádza tradične, v kruhu rodiny a skôr rozjímavo. Tento pokoj nenarúša ani ohňostroj. O polnoci je to predsa len o niečo hlasnejšie, pretože zvony na budhistických chrámoch odbíjajú stoosemkrát. Ako všade na svete, aj tu sa na Silvestra lúčia s tým negatívnym a vítajú pozitívne.

Španielsko a niektoré časti Latinskej Ameriky
V Španielsku a niektorých častiach Latinskej Ameriky veria, že skonzumovaním dvanástich bobúľ hrozna počas dvanástich úderov polnočného zvona na Nový rok, prinesie šťastie do každého mesiaca. Samozrejme, že s touto tradíciou prišli pestovatelia hrozna (už na začiatku 20. storočia), ktorí ju vymysleli, aby sa im zvýšil predaj.

Priania na Times Square
Ďalší zvyk, s ktorým sa aj inde na svete môžete už pred Silvestrom naladiť na nový rok, vznikol z pôvodne skutočnej steny želaní na Times Square. Na „Digital Wishing Wall“ môžete napísať online priania a predsavzatia, ktoré sa na prelome roka vytlačia.

Slovenské zvyky na Silvestra
Poslednému dňu v roku sa kedysi hovorilo aj „starý rok“ alebo „babí deň“. Na Silvestra chodili po dedine tzv. kurine baby – dvaja muži prestrojení za ženy. Jeden so slameným vencom a zvoncom, druhý v kožuchu, na ktorom mal sukňu zo slamy prepásanú povrieslom. Ženy túto slamu trhali a vkladali ju sliepkam do kurína, aby aj v budúcom roku dobre znášali vajcia. V každom dome boli vítaní malí chlapci – vinšovníci. Ak do domu prišiel niekto cudzí, nesmel mať prázdne ruky a musel priniesť aspoň koláče alebo peniaze, čo znamenalo, že prináša hojnosť a nie škodu.  Navyše musel zaželať: „Vinšujem Vám šťastlivý nový rok, že ním dal Boh starý prežiť a nového dožiť!“

Zdroje:
https://www.activebeauty.sk/sk/silvester-vo-svete-o-kolkej-maju-novy-rok-ine-krajiny/
https://www.bystricoviny.sk/bystricoviny-tv/tradicne-slovenske-zvyky-na-silvestra-a-novy-rok/
https://www.startitup.sk/10-blaznivych-novorocnych-tradicii-z-celeho-sveta-nad-niektorymi-sa-ti-zastavi-rozum/