Prečo čítať knihy?

,,Človek, ktorý číta – prežije tisíce životov pred tým, než zomrie. Človek, ktorý nečíta – žije len raz.” – George R. R. Martin

Nuclear Energy Agency (NEA) - Stack of books

  V dnešnej dobe sa stretávame čoraz častejšie s ľuďmi, ktorí knihy nečítajú. Považujú ich za nudné, ba až za obyčajnú stratu času. Viac ich zaujímajú moderné technológie. Miesto knihy si radšej pozrú film, či seriál. Myslím si však, že v každom z nás sa nachádza tzv. zakorenená láska ku knihám. Stačí objaviť tú pravú , ktorá by nás pohltila a donútila prehodnotiť náš názor na čítanie. Existuje mnoho žánrov, mnoho rôznych diel a štýlov, ktoré nám ponúkajú bohatý výber.  Či už radi čítate fantazijné knihy alebo siahate po klasike, dokážete pochopiť tú radosť z novej knihy a vône, ktorá ju sprevádza. Je jedno čo čítate, dôležité je, aby Vás to bavilo. 

Prečo je dobré čítať knihy?

1. Budeme viac empatickí – dokážu v nás vyvolať rôzne emócie, vcítiť sa do postáv a poskytnúť nám aj iné pohľady ľudí v daných situáciách. 

2. Rozvíjajú kreativitu – čím viac čítame, tým viac si rozširujeme obzory a spoznávame nové veci . Veľakrát v knihách nachádzame odpovede na nezodpovedané, vnútorne nevypovedané. Takou knihou kníh je Malý princ, rozprávka s obrovským filozofickým rozmerom.

3. Znižujú stres – je jedno z čoho zažívate napätie, to opadne, akonáhle sa začítate do príbehu, ktorý vás pohltí. Podľa štúdií, tí, ktorí viac čítajú, sa vedia so stresom vysporiadať ľahšie, pretože ich hladina ,,stresového hormónu,, je nižšia.

4. Zlepšujú sústredenie – oči a myšlienky sú ponorené do príbehu a vnímame rôzne detaily, tým sa nám zlepšuje naša sústredenosť.

5.Rozšírenie slovnej zásoby a zlepšenie grafomotoriky – čítanie pomáha aj pri štúdiu cudzieho jazyka, kde si môžeme osvojiť nové slová, výrazy, frázy a spôsob vyjadrenia. Ak chcete písať, stačí čítať a pozorne počúvať. Mnohí spisovatelia sa učili tým, že čítali diela iných autorov.

6. Zlepšujú predstavivosť– to čo čítame, si dokážeme predstaviť, tým sa nám obohacuje náš vnútorný svet.

                         „Knihy sú pre ľudí tým, čím sú pre vtákov krídla.“

                                                  – John Ruskin