Rozhovor s bývalým študentom novozámockého gymnázia- Martinom Takácsom.

  1. Asi najviac nás, Martin, zaujíma – prečo ste sa rozhodli pre štúdium japončiny?

Predstavte si čítať Annu Kareninu v ruskom, či Dona Quijota v španielskom jazyku. Ľudia študujú ešte aj nemčinu, len aby lepšie pochopili svojich obľúbených filozofov. Je preto len prirodzené, že to u mňa bola práve japončina, pri všetkej tej nadmernej spotrebe doujinshi a mangy .

2. Pamätáte si na nejaké úsmevné momenty z čias, keď ste študovali na tejto škole?

Na staré časy spomínam len s úsmevom. Čo považujem za výsmech voči nám, bol objav v poslednom roku štúdia. Netušili sme o existencii biliardového stolu v budove školy. O to zarážajúcejšie potom bolo zistenie, že pán profesor Varga viedol i biliardový krúžok.

3. Mali ste obľúbeného pána profesora či pani profesorku?

Naša trieda si prešla rukami celej plejády učiteľov. Ale len náš telocvikár to s mužským kádrom ťahal celé 4 roky. Pán profesor Ševčík bol tak bezosporu tým najobľúbenejším z nich. Taktiež za veľa vďačíme pani profesorke Nociarovej, ktorá sa nás ujala v najťažších časoch po profesnej aj ľudskej stránke.

4. Ako najradšej trávite voľný čas?

Rád sa učím. Učenie bývalo pre mňa niečím extrémne nepríjemným, čo musím pretrpieť. Uvedomil som si ale, že v živote nie je radosti bez zručnosti. No a získať akúkoľvek zručnosť nemusí byť nepríjemná úloha, ak sa pre ňu dokážete nadchnúť.

5. Ktorý predmet ste mali najradšej počas štúdia na tejto škole? Prečo?

Informatiku. Bolo to ako v milostnom trojuholníku medzi maturitným predmetom a mojou prípravkou na prijímačky. Hoci som si nakoniec vybral japončinu, s programovaním koketujem dodnes.

6. Ktorý predmet ste nemali práve v láske?

Jazyky a to všetky bez rozdielu. Nevedel som, ako na ne. Čo bolo veľmi frustrujúce. Pri pohľade z dneška, mi ale ani nepríde, že by moje chabé pokusy o ne šlo nazvať učením.

7. Máte nejakú špecifickú radu pre ľudí, ktorí čítajú tento článok?

Mnohí z vás, ktorí čítajú tento článok, sú najskôr študenti s maturitou a výškou pred sebou. Možno stojíte pred výberom svojho zamerania. Nebojte sa počúvať svoje srdce. Ibaže by vám vravelo zbohatnúť. To aby ste sa pomerili s matematikou a obmedzili cudzie jazyky na tie programovacie.

Johanna a Vanesa