Slávne osobnosti: Leonardo da Vinci

Nemusíte byť ani znalec umenia, či histórie, ale toto meno je vám určite známe. Leonardo bol známy taliansky renesančný architekt, maliar, sochár, vynálezca, hudobník a staviteľ, biológ.

Narodil sa v obci Vinci v Toskánsku v roku 1452. Bol nemanželským dieťaťom Piera da Vinci, ktorý bol mladým notárom a Cateriny, pravdepodobne išlo o mestské dievča.  O jeho detstve a dospievaní existuje mnoho teórií, nakoľko sa zachovalo veľmi málo informácií z tohto obdobia.

Ako pätnásťročného ho poslal otec študovať umenie k známemu renesančnému maliarovi Andreovi del Verrocchiovi, u ktorého jeho práca pozostávala z ľahšieho maľovania, skicovania a dokončovania obrazov svojho majstra. Verrocchio bol jeho talentom nadšený a po vyučení Leonardo u neho zostával pracovať ako asistent.

V roku 1478 si založil svoj vlastný ateliér.

Medzi jeho najznámejšie diela patrí Mona Lisa, Posledná večeraMadonna v skalách. Zaujímavosťou je, že Leonardo mnoho svojich diel nedokončil alebo niektoré svoje diela sám zničil.

Odmalička miloval zvieratá, a preto sa z Leonarda stal doživotný vegetarián.  Známe je aj to, že trpel dyslexiou.

Leonardo však nevynikal len maliarstvom. V roku 1485 nakreslil plány pre prvé obrnené auto. Okrem toho navrhol prvý padák, helikoptéru, lietadlo, tank, pušku, plachetnicu a lanový most.

Taktiež sa zaoberal aj anatómiu a po nociach kopal na cintorínoch a vykrádal hroby, kosti mŕtvych potom študoval. Podieľal sa na pitvách a prišiel na spôsob, ako pitvať oko, ktorý sa používal až do 19. storočia. Snažil sa pochopiť, čo je to duša.

V astronómii Leonardo poprel teóriu, že Slnko a Mesiac krúžia okolo Zeme. Zistil však aj vplyv Mesiaca na príliv a odliv.

Taktiež bol aj posadnutý lietaním. Veľmi dlho študoval princíp lietania u vtákov a vydal o tom mnoho štúdií.

 V roku 1516 prijal pozvanie od francúzskeho kráľa Františka I. na zámok Clos Lucé. Neskôr mu František I. udelil titul kráľovského maliara.

Na zámku zotrval až do svojej smrti 2. mája 1519.

„Chváľ priateľa verejne, ale karhaj ho medzi štyrmi očami.“ —  Leonardo da Vinci

„Tak, ako dobre strávený deň prinesie šťastný spánok, tak dobre prežitý život prinesie šťastnú smrť.“ —  Leonardo da Vinci


„Maľovanie je poézia, ktorá je videná ale nepočutá a poézia je maliarstvo, ktoré je počuté, ale nevidené.“ —  Leonardo da Vinci„Remeslu sa naučí každý. Umeniu nikto.“ —  Leonardo da Vinci

Zdroje:

https://sk.wikipedia.org/wiki/Leonardo_da_Vinci
http://biografia.sk/leonardo-da-vinci/
https://citaty-slavnych.sk/autori/leonardo-da-vinci/