Slávne osobnosti: Michael Jackson

Po jeho smrti sa na scéne vystriedalo mnoho slávnych a úspešných ľudí, ale doteraz sa nenašiel nik, kto by sa čo i len priblížil k jeho piesňam, hlasu, textom a hlavne k jeho originálnemu tancu, vďaka ktorému si ho väčšina z nás pamätá.  Tento tanec sa volá Moonwalk a je to špeciálny tanečný krok, vďaka ktorému má divák pocit, že tanečník kráča vpred, ale v skutočnosti kráča dozadu.

Michael bol americký popový, rockový spevák, skladateľ, tanečník a herec.  Narodil sa v Gary, Indiane, 29. augusta 1958.

So svojím otcom nemal dobrý vzťah.  Priznal sa, že ho pravidelne bil a taktiež mu neustále pripomínal, že má tučný nos. Pod otcovým tlakom, ale hlavne svojou húževnatosťou, sa vlastne dopracoval k obrovskému úspechu.

Vystupoval v kapele The Jackson 5 so svojimi bratmi v amatérskych hudobných súťažiach a mizerných chicagských striptízových baroch, keď mal iba päť rokov. Dovtedy, kým motownskí imidžemejkri nepremenili členov skupiny The Jackson 5 na celosvetové superhviezdy.

Na rozdiel od mnohých iných skladateľov, Michael Jackson nepísal svoje kompozície na papier. Namiesto toho ich diktoval do magnetofónu a texty spieval spamäti.

Svoju sólovú kariéru začal v roku 1974 a o rok neskôr si zahral strašiaka v muzikáli The Wiz, kde sa stretol s autorom Quincym Jonesom, ktorý mu začal produkovať hudobný projekt- album Off the Wall.

V nasledujúcom roku si pri tanci zlomil nos a absolvoval plastiku, ktorá neprebehla bez problémov a odvtedy mal komplikácie s dýchaním.

Medzi jeho najväčší úspech sa radí album Thriller, ktorý sa zapísal do Guinnessovej knihy svetových rekordov ako najpredávanejší album všetkých čias.

Ďalšie nešťastie sa mu stalo pri natáčaní propagačného filmu pre firmu Pepsi Cola, pri ktorom sa mu chytili vlasy na koncerte pri použití pyrotechniky. Michael absolvoval plastiku, ktorá mu zakryla jazvy po popáleninách.

Podporoval mnoho nadácií, venoval peniaze charitám a taktiež bol aj pozvaný na návštevu do Bieleho domu.

Medzi jeho najznámejších priateľov patrí: Diana Ross, Berry Gordy, Quincy Jones, Paul McCartney, Fred Astaire, Marlon Brando a Katharine Hepburnová.

Jeho prvou manželkou sa stala Lisa Marie Presley, dcéra Elvisa Presleya, ktorá bola jeho najväčšou emočnou podporou v ťažkých chvíľach. Vzali sa v máji 1994 a rozviedli v januári 1996 . Nakoniec ostali priateľmi.

Druhýkrát sa oženil so zdravotnou sestrou Debbie Rowe , s ktorou má dve deti: Paris Michael Katherine Jackson a Prince Michael Joseph Jackson I. Nakoniec má aj tretieho syna Michaela Joseph Jacksona II. ,ktorý je prezývaný ako Blanket, ktorého matka je neznáma.

Michael Jackson zomrel 25. júna 2009 v Los Angeles vo veku 50 rokov, po zlyhaní srdca.  Jeho osobný lekár Conrad Murray bol obvinený za jeho neúmyselné zabitie. Jacksonove tri deti – Prince Michael, Paris a Blanket sú v opatere ich starej mamy Katherine Jackson, status dočasného opatrovníka má ich bratranec TJ Jackson.

„Skôr než ma budeš súdiť, snaž sa ma milovať, pozri sa do svojho srdca a opýtaj sa: Videli ste moje detstvo?“ —  Michael Jackson

„Snažím sa robiť to, čo je pre mňa správne, ale nikto nevidí veci tak, ako ich vidím ja, preto sa im snažím vyhovieť, ale ako ďaleko toto vyhovenie môže zájsť?“ —  Michael Jackson

,,To, čo si každý želá, je dotyk pravdy a schopnosť tú pravdu pochopiť, aby mohol využiť, čo cíti a zažíva, či už zúfalstvo, alebo radosť, tak, aby jeho životu dodali zmysel a azda sa dotkne aj ostatných.  Toto je umenie vo svojej najvyššej forme. Pre tie chvíle osvietenia žijem ďalej. “ –Michael Jackson

Zdroje:

https://en.wikipedia.org/wiki/Michael_Jackson
http://www.mj-michaeljackson.estranky.sk/clanky/michael-jackson/zivotopis-michaela-jacksona.html
https://referaty.aktuality.sk/michael-jackson/referat-27043
https://citaty-slavnych.sk/autori/michael-jackson/

Kniha: Moonwalk od Michaela Jacksona.