Slávne osobnosti: Vincent van Gogh

Vincent van Gogh. Holandský maliar a jedna z najväčších osobností výtvarného umenia. Celkovo, v relatívne malom časovom rozpätí, a to desiatich rokov, vytvoril približne 900 malieb a 1 100 kresieb, z ktorých však počas života predal iba jeden jediný, a to necelý rok pred svojou tragickou smrťou. Počas svojho života nebol populárnym maliarom, stal sa ním 11 rokov po svojej smrti, po istej výstave v Paríži. Keď mal van Gogh 15 rokov, jeho rodina na tom nebola finančne najlepšie – musel odísť zo školy a začať pracovať.
Neskôr si zamiloval anglickú kultúru a vo svojom voľnom čase navštevoval galérie umenia. Citovo ho očarila Eugenie Loyer, ktorá však jeho žiadosť o ruku odmietla a on to nezvládol – vyhodil všetky svoje knihy, okrem Biblie a zasvätil svoj život Bohu, avšak stať sa kňazom sa mu nepodarilo a bol nútený si nájsť iné povolanie.
V jeseni 1880 sa rozhodol presťahovať do Bruselu a stať sa maliarom, kde ho finančne podporoval jeho brat Theo.  Odrezané ucho van Gogha – to, že si tento slávny maliar odrezal celé ucho, je veľmi známe. 23. decembra 1888 sa pohádal s Gaugainom a následne si odrezal ľavé ucho. Avšak našiel sa aj druhý možný dôvod – bola to plánovaná svadba jeho brata Thea, o ktorej si van Gogh mohol prečítať v tej istý deň, ako došlo k strate jeho ľavého ucha. Nakoniec sa van Gogh rozhodol presťahovať do Saint-Paul-de-Mausole, psychiatrickej liečebne v Saint-Rémy-de-Provence po tom, čo ľudia z Arles podpísali petíciu, ktorá hovorí, že je nebezpečný. Jeho život sa končí postrelením do hrudníka, na čo po 30 hodinách skonal.
„Milovať je ľahké; to neľahké na láske je len to, aby nás zasa niekto miloval.“
„Čo by bolo zo života, keby sme nemali odvahu robiť experimenty?“

Johanna

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Vincent_van_Gogh