Top 10 vianočných filmov

1. Sám doma (1, 2 aj 3) ( USA r. 1990)

Asi jeden z najklasickejších vianočných filmov. No povedzte, kto nemá rád film Sám doma?

Dej: malý chlapec, Kevin McCallister, sa musí sám postaviť dvom zlodejom a ochrániť dom. Rodina sa McCallisterovcov chystá na vianočný výlet do Paríža. V dome s nimi je však aj zlodej Harry, prezlečený za policajta, ktorý prišiel obhliadnuť dom a tak si pripraviť vlámanie. Večer im však vypadne elektrina, budíky nezvonia a McCallisterovci nasledujúci deň zaspia a meškajú na letisko. V tomto celom rozruchu zabudnú Kevina doma. Zlodeji zistia, že Kevin je doma sám a rozhodnú sa ísť dom vykradnúť. Kevin ich však začuje a pripraví plán, ktorý im v tom má zabrániť. 

Zaujímavosti: no kto už by len povedal, že čas potrebný na napísanie svetoznámeho filmu nie je viac ako týždeň.  Právnik po vydaní Sám doma 2 sa vyjadril, že v skutočnosti by Kevinovým rodičom hrozil trest až do 10 rokov vo väzení za zanedbanú starostlivosť o dieťa. 

2. Tri oriešky pre Popolušku ( Nemecko/ Československo 1973 r.)

Dej: Známy príbeh siroty Popolušky, ku ktorej sa po smrti otca macocha správala ako k slúžke.  Jedinú vec, čo macocha chcela je, aby sa jej dcéra Dora vydala za princa. Popoluška nehodlala znášať to, čo jej robia. Pomocou čarovných orieškov stretne princa aj ona a jej milá, dobrosrdečná povaha, ho očarí.

Zaujímavosti: mŕtva líška vo filme nebola zabitá pri nakrúcaní, ulovili ju už na jeseň a bola odložená v chladničke, aby sa nerozložila. Kočiar, v ktorom sa viezli kráľ a kráľovná, bol historický. V roku 1905 sa v ňom viezol princ Wilhelm z Pruska na svadbu s Cecíliou von Mecklenburg-Schwerin.

3. Mrázik (Sovietsky zväz, 1964 r.)

Dej: vetu „Je ti teplo dievčatko?“ počul už snáď každý. Je z klasickej rozprávky Mrázik, ktorá je obľúbená ako u malých tak i dospelých. Príbeh je o dobrosrdečnej Nastenke, ktorej neustále ubližuje macocha a jej dcéra Marfa. Nevlastná sestra nie je najkrajšia, a preto macocha nenávidí krásnu Nastenku a chce sa jej zbaviť . Jednu krutú, studenú zimu pošle Nastenku do lesa s nádejou, že tam buď zamrzne alebo ju zožerú vlci. V lese sa našťastie o stromy stará kúzelník Mrázik a Nastenke pomôže. Do dediny prichádza aj pyšný Ivan, stretáva sa s Nastenkou a vystatuje sa pred ňou. Čoskoro je potrestaný a jeho tvár sa zmení na medvediu.

Zaujímavosti: Nastenka mala v skutočnosti počas nahrávania len 14 rokov a jej bozk s Ivanom bol jej prvý. Keď Marfuša sedela pod smrekom a čakala na Mrázika, miesto do jablka sa zahryzla do cibule. Cibula bola totiž oveľa lacnejšia.

4. Kráľ drozdia brada (Československo/ Nemecko, 1984 r.)

Dej: kráľa Jána zaujalo rozprávanie o krásnej ale príšerne pyšnej a bezcitnej  princeznej Anne. Cestuje do zeme kráľa Matúša za účelom princeznú napraviť. Keď však uvidí princezninu krásu, rozhodne sa ju požiadať o ruku. Princezná ho odmietne so slovami, že by sa radšej vydala za žobráka. Jej otec, kráľ Matúš, vyhlási, že ju vydá za prvého žobráka, ktorý prejde cez bránu. A tak sa i stane. Na ďalší deň si kráľovská dcéra vezme neznámeho žobráka. Začínajú spolu žiť a princezná musí prekonať rôzne skúšky, ktoré na ňu teraz už v chudobnom živote čakajú.

Zaujímavosti: počas natáčania bola taká zima, že počas scény, v ktorej si Anna perie košeľu, košeľa vždy stihla zamrznúť.

5. Anjel Pána (Česko, 2005 r.)

Dej: celé nebo sa chystá na Ježiškove narodeniny, ale jeden anjel sa každému pletie pod nohy. Všetko pokazí a nikdy si neprizná chybu, takže keď pred Bohom povie to, čo nemá,  on a jeden čert sú poslaní na zem. Anjel dostane za úlohu nájsť a napraviť jedného hriešnika. Pokiaľ sa mu to nepodarí, prepadne sa do pekla.

Zaujímavosti: rozprávka v roku 2006 spravila rekord  a naraz ju sledovalo až 2 731 000  ľudí .

6. Perinbaba (Československo…, 1985 r.)

Dej:  Jakubko , mimoriadne zvedavý  a odvážny chlapec, nebojí sa dokonca ani smrti. Dostane sa do záhadného domu, k Perinbabe. Naveľa si ho Perinbaba u seba nechá. Ocitne sa na mieste, kde nikto nestarne, môže ovládať počasie pomocou kúzelnej periny a kde sa odohráva mnoho ďalších kúzelných vecí. Jednou z nich je aj magická guľa, cez ktorú sa môžu pozerať na zem. Odtiaľto začína sledovať milú Dorotku, ktorej umrela maminka. Po tom sa jej otec znova oženil a do domu si dovedie macochu a jej dcéru. Tie sa k nej nesprávajú veľmi pekne. Vždy, keď je Dorotka smutná, Jakub sa ju snaží kúzlami rozveseliť. Jakub po nejakom čase začne túžiť po tom, aby zostarol aj on a chce vidieť niečo viac než dom Perinbaby. Preto jej ukradne perinu a na nej sa vznáša preč. Na svete rýchlo vyrastie a zamestná sa u Dorotky na statku.  Čo bude s nimi ďalej, si pozrite sami 😊.

Zaujímavosti: na všetok “sneh“ stačilo údajne perie iba z jedného vankúša.

7. Charlie a továreň na čokoládu (USA, Veľká Británia, 2005 r.)

Dej: Charlie pochádza z celkom chudobnej rodiny. Miluje čokoládu a práve u nich v meste sa zhodou okolností nachádza gigantická továreň na čokoládu. Jedného dňa vyhrá lístok do tejto továrne aj s ďalšími deťmi. Tu stretne trošku šialeného majiteľa Willyho Wonku a jeho zaujímavých pracovníkov.

Zaujímavosti: Johnny Depp povedal, že sa pri stvárnení Willyho Wonku inšpiroval predstavou „zhuleného“ Georga Busha.  Pre natočenie filmu bolo potrebné vycvičiť 40 veveričiek a toto trvalo 19 týždňov.

8. Byl jednou jeden Král (Československo, 1954 r.)

Dej: komédia na základe klasickej rozprávky Soľ nad zlato. Kráľ Já Prvý sa o tom, že soľ nad zlato naozaj platí, presvedčí v tomto príbehu. Po tom, ako vyhnal dcéru Marušku z domu a nahádzal všetku soľ do studne aby ukázal, že soľ nemá cenu, začal sa v kráľovstve  chaos.

Zaujímavosti: pri scéne, kde princovia raňajkovali, si herci povedali, že chcú piť víno lebo princovia by určite nepili vodu alebo čaj. Avšak, po piatej vypitej fľaške musel režisér nariadiť, že môžu piť už iba čaj.

9. Láska nebeská (Veľká Británia, USA 2003 r.)

Dej: predvianočný čas v Anglicku. Pre niektorých sa už teraz dejú zázraky. Ľudia sa zamilujú, rozídu a niektorí iba hľadajú niekoho, do koho by sa mohli zamilovať. Je to príbeh ôsmich ľudí. Jednou z hlavných postáv je novozvolený premiér, ktorý nevie dať najavo to, čo cíti k svojej novej asistentke. Jeho sestra zase prichádza na to, že jej manžel flirtuje so svojou kolegyňou. Ďalším je spisovateľ, ktorý práve opustil svoju priateľku po tom, ako zistil, že je mu neverná. Toto je len pár postáv, ktorým sa život v tento čas začína meniť.

Zaujímavosti: farbu spodného prádla pre Auréliu konzultoval režisér s ďalšími členmi štábu asi 45 minút.

10. S tebou ma baví svet (Československo, 1982 r.)

Dej: traja oteckovia, dlhoroční priatelia, sa tešia na zimnú pánsku jazdu. Plány sa im však zmenia, keď ich ženy donútia,  aby na dovolenku so sebou zobrali aj deti. Traja chlapi, 6 detí (vek od 1-10), cesta vlakom a chata v strede ničoho bez elektriny, sú jednoducho predzvesťou veľkého dobrodružstva. Oteckovia musia ohrievať sami vodu, štiepať drevo, čistiť latríny, ale to nie je všetko. Zároveň, musia neustále vymýšľať aktivity a súťaže pre deti. Jeden z nich troch však potajomky v noci chodí do hotela neďaleko a zvyšní dvaja oteckovia ho chcú pristihnúť. V jednu noc sa vytratili z chatky za ním, lenže deti sa chopili tejto príležitosti a začali si užívať voľný program. Nanešťastie toto bol práve moment, kedy sa manželky rozhodli prekvapiť návštevou. Keď toto uvideli, určite neboli nadšené, takže ich pomsta bude isto sladká.

Zaujímavosti: pred natáčaním napadol na kopci, kde bola chata, asi meter a pol prašného snehu. Sneh z chalupy sa zosunul a aby ho udržali, režisérka doň zapichla štyridsať fliaš šampanského.