Vianoce v iných kútoch sveta

Ilustračná fotografia. Zdroj: History.com

Vianoce máme už opäť za rohom. Každá jedna domácnosť, rodine, krajina má svoje zvyky a tradície. Rozmýšľali ste už niekedy nad tým, ako sa oslavujú Vianoce v iných krajinách?  Tak poďme na malý prieskum…

AUSTRÁLIA A NOVÝ ZÉLAND

V zimných mesiacoch v týchto krajinách vrcholí teplo, čiže tu nenájdete žiadne vianočné stromčeky a ani sneh.  Vianoce oslavujú v teplúčku, napríklad na pláži. Santa Claus nemá po svojom boku soby, ale vianočné klokany. Darčeky pod stromčekom deti nájdu počas vianočného rána a potom nasleduje slávnostný obed, kde nesmie chýbať morčacie a kuracie mäso, nevynechajú ani morské plody. Ich vianočné stolovanie sa podobá pikniku.

FRANCÚZSKO

Tento sviatok sa vo Francúzsku nazýva Noël a darčeky rozdáva Otec Vianoc  (Père Noël). Rodiny oslavujú Štedrý večer spoločne, deti si položia topánky pod stromček, alebo si na krb zavesia ponožku a čakajú na úrekvapenie. Večera trvá niekoľko hodín a slávnostné menu má niekoľko chodov, ktoré obsahuje tiež plody mora a tradičný dezert, ktorým je čokoládová roláda.

LOTYŠSKO

Vianočná večera v Lotyšsku má 12 chodov. Začína sa oblátkou s medom a nesmú chýbať typické jedlá – ako kapustnica, klobása a sladkosti. Darčeky si rozdávajú po večeri a potom spoločne trávia čas v rodinnom kruhu. Práve z Lotyšska pochádza tradícia zdobenia vianočného stromčeka, odtiaľ sa tento zvyk rozšíril do Nemecka a ďalších krajín. Nevie sa presne kedy a kde bol prvý stromček ozdobený, ale prvé písomné zmienky sú z roku 1510. Podľa nich bol strom ozdobený papierovými a sušenými kvetmi, stužkami a ovocím.

VEĽKÁ BRITÁNIA

25. december, deň kedy a ráno rozbaľujú darčeky a rodina sa stretáva pri veľkom obede alebo skorej večeri. Hlavným jedlom je pečený moriak so zemiakmi a zeleninou. Tradičným dezertom je vianočný puding, malý koláč so sušeným ovocím, orieškami a hrozienkami. Darčeky pre deti nosí Otec Vianoc (Father Christmas) a ukladá ich do ponožiek zavesených na kozube.

USA

Tento najkrajší sviatok sa tu slávi podobne ako vo Veľkej Británii, ľudia zdobia domy zvonku, vešajú vetvičky a na večeru podávajú pečeného moriaka s plnkou. Nechýba tradičný puding a tekvicový koláč. Darčeky nosí Santa Claus a deti ich nachádzajú až na druhý deň ráno. V období Vianoc si ľudia navzájom pomáhajú a posielajú peňažné aj materiálne dary chudobnejším rodinám, nemocniciam a detským domovom.

Nech sú zvyky a obyčaje akékoľvek, všetci si dozaista prajeme jedno, zdravie a radosť v kruhu najbližších. Tak nech sú i tie naše, hoc tento rok trochu iné, veselé a šťastné.

Zdroj: www.sperky-a-diamanty.sk, www.spoznajmesa.sk